Wczytywanie

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej i co powinieneś wiedzieć jako przedsiębiorca

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej i co powinieneś wiedzieć jako przedsiębiorca

W 2007 roku w Polsce nastąpiło “uwolnienie” cen energii elektrycznej.

Od tamtej pory, każdy odbiorca energii elektrycznej ma prawo do zmiany sprzedawcy energii na takiego, u którego warunki dostawy są najkorzystniejsze.

Ważne jest jednak, aby pamiętać o kilku zasadach przy podejmowaniu tej nieraz istotnej z punktu widzenia kosztów w przedsiębiorstwie decyzji.

Zasada numer 1:

– Korzystaj z dostępnych na rynku specjalistów, którzy naprawdę mają świadomość tego, z czego wynika cena energii elektrycznej na twoich kontraktach, oraz pomogą Ci w ustaleniu szczegółowych zapisów w kontrakcie tak, aby nie narażać Twojego biznesu na dodatkowe koszty.

Zasada numer 2:

– Porównuj oferty z rynku, weź pod uwagę przynajmniej dwóch dostawców!

Zasada numer 3:

– Pamiętaj o okresie wypowiedzenia! W zależności od sprzedawcy okres ten będzie wynosił najczęściej miesiąc, trzy lub sześć miesięcy. To bardzo istotny szczegół, ponieważ każdy zawarty kontrakt na zakup energii elektrycznej na warunkach preferencyjnych kiedyś się kończy. Jeśli nie złożysz wypowiedzenia lub nie podpiszesz aneksu, nic strasznego się nie wydarzy, jednak przez przynajmniej jeden miesiąc będziesz rozliczany ze standardowego cennika sprzedawcy, który jest wyższy niż oferty na czas określony.

Dobry doradca zdejmie ten ciężar z Twoich ramion i przypomni Ci, kiedy będzie trzeba podpisać stosowne dokumenty.

Warto zaznaczyć, że odpowiednio prowadzony kontrakt na zakup energii elektrycznej, w dłuższym terminie generuje znaczące oszczędności. Dla reprezentatywnego przykładu posłużmy się przykładem Klienta, który w lutym 2021 roku podpisał umowę na dostawę energii elektrycznej na dostawę energii w roku 2022.

Cena netto za 1000 KWh (1 MWh) wynosiła: 340 zł do końca roku 2022. Zużycie Klienta: 800 MWh rocznie.

Całkowity koszt zakupu energii w 2022: 272.000 zł netto

Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej dla Klientów, którzy nie zmienili sprzedawcy w 2022 roku: 1400 zł za 1 MWh.

Koszt zakupu energii elektrycznej w 2022 dla Klienta o zużyciu 800 MWh: 1.120.000 zł netto.

Jedną decyzją Klient zaoszczędził blisko 850.000 zł netto, dzięki czemu jego produkt był znacznie bardziej konkurencyjny dla odbiorców, ponieważ nie zawierał w cenie kosztów, związanych ze znaczną podwyżką cen energii.

Dobry doradca, znajdzie również oszczędności i poinformuje o możliwościach wszelkich zarówno tych wiążących się z kosztami jak i tych całkowicie darmowych możliwości zoptymalizowania kosztów związanych z gospodarką energetyczną Twojej firmy.

Copyright © PIONEnergia

created by Softgraf

up